пʼятницю, 29 квітня 2016 р.

Виховний захід у 6-А класі на тему: «Виростайте мужніми, хлоп’ята»

Мета заходу: закріпити  знання учнів про  заснування Запорізької Січі, гетьманів України;
                       встановлювати в класному колективі дружні стосунки;
                       розвивати мислення учнів під час виконання жартівливої вікторини.

Відкритий урок з музичного мистецтва у 6-А класі

Тема уроку. Як жартує музика.
Мета. Розширити уявлення учнів про втілення у музиці жартівливих, життєрадісних образів. Визначити, в чому полягає відповідність музичної форми, за­собів виразності твору його задумові та життєвому змісту. Розвивати творчі здібності учнів, здібності до активної музично-творчої діяльності. Формувати вокально-хорові навички:  робота над артикуляцією, звуковеденням. Вихову­вати інтерес до народних пісень, музичних творів жартівливого, життєрадісного характеру, а також почуття гумору, оптимізму та вміння жартувати.
Тип уроку: комбінований з елементами гри.
Музичний матеріал: українська на­родна пісня «Од Києва до Лубен» (виконання).
Й. С. Бах. Скерцо із сюїти № 2 для струнних ін­струментів і флейти (слухання);
Обладнання: фортепіано, нотна дошка, музичний центр, портрети видатних композиторів   Й. С. Баха, В.А. Моцарта, Дж.Гершвіна, М. Римського-Корсакова, М. Вериківського, Г. Свиридова;  роздатковий матеріал з таблицею визначень  характеристики музики, темпу, динаміки),  ілюстрації, презентації Microsoft PowerPoint*, комп’ютер.
                                                        ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап урокуВхід учнів до кабінету під звучання української  на­родної пісні «Ой під вишнею»
Музичне привітання. 
2. Актуалізація опорних знань учнів.
  З якими музичними враженнями ви прийшли на урок? Проведення гри «Музичний репортер», у ході якої учні діляться своїми музичними враженнями, інформацією (використання технології «Мікрофон»).
  Чи знайома вам музика, яка зустріла вас, коли ви заходили до кабінету?
  Який характер музики?
  Які почуття вона викликає?  
  Інтонації яких народних пісень відчутні в цьому музично­му творі?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів. Сьогодні ми продовжимо розмову про вплив музики на людину та про особливості музики великого німецького  композитора Й. С. Баха. А також повторимо вивчені пісні на минулих уроках. Та спочатку необхідно виконати вокальні вправи.
4.Перевірка  і корекція засвоєних раніше знань, навичок, вмінь.
а) Вокально-хорові вправи.  Вправа №6 на формування правильного звукоутворення. Виконання на legato. Вчити правильно тягнути вокальний звук. Робота над дикцією, звукоутворенням. 
Вправа №7 на рухливість голосу. Робота над динамікою.
Повторити поняття про динаміку: f форте, ff фортіссімо, p піано, pp піаніссімо. Учні розглядають презентацію, в якій динамічні відтінки порівнюються з морем в різних станах. Пояснюються поняття pp, ff, mf, mp.
5. Сприйняття нової теми. Слухання Скерцо (жарт) із сюїти № 2 для струнних інструментів і флейти композитора Й. С. Баха.
- Що ви можете сказати про композитора Й. С. Баха та його творчість?
Велична, урочиста, глибока, серйозна, зосереджена, лірич­на, драматична... Саме так можна охарактеризувати музику Й. С. Баха.
Слід акцентувати увагу учнів на вивчених творах Й. С. Баха. Проте у великого німецького композитора є також чимало тво­рів, сповнених світла, радості й навіть гумору, оскільки музикант любив народну творчість із притаманною їй веселою усмішкою.
Одним із таких музичних творів є Скерцо із сюїти  для струн­них інструментів і флейти.
Давайте пригадаємо значення термінів «сюїта» та «скерцо».
        Звернімося до словничка.
Скерцо (італ. scherzo — жарт) — це музичний твір у жвавому, швидкому темпі, з гострим характерним ритмом.
Сюїта (фр. suite — ряд, послідовність) — це інструментальний музичний твір, що складається з кількох самостійних контраст­них частин (частіше танцювального типу), об'єднаних спільним художнім задумом.
Наприклад, Сюїта № 2 Й. С. Баха складається із семи частин: «Увертюра», «Рондо», «Сарабанда», «Бурре», «Полонез із варіаці­єю», «Менует», «Жарт». Один із найпопулярніших творів Й. С. Баха «Скерцо» має дру­гу назву — «Жарт», є останньою частиною Сюїти № 2 для струнних інструментів і флейти.
(Слухання  та перегляд відеоролика «Скерцо» композитора Й. С. Баха).
   Після прослуховування клас поділяю на групи:
 «Композитори»
- Який характер музики скерцо? (Вона має танцювальний характер)
- Які настрої і почуття ви відчуваєте у творі Й. С. Баха?  (Ця легка, граціозна п'єса)
- Яку другу назву ви могли б йому дати, виходячи із характе­ру твору?
«Музикознавці»
-Чим саме вражає  ця музика п'єси? (Захоплює, вражає, яскраво вираженою життєвою силою)
Визначте, в якому стилі викладена музика «Скерцо» Й. С. Баха — гомофонному чи поліфонічному?
Який музичний інструмент виконує соло? (Особливої чарівності твору надає мело­дійне, наспівне звучання флейти, яка виконує соло).
«Художники»
-      Яку ви уявляєте картину, слухаючи «Скерцо»  Й. С. Баха?
-     Якого кольору фарби використали для змалювання образу в музичному творі?
6. Гра «Впізнай композитора».  По бажанню викликаю3- 4 учнів, для яких заготовлені «корони» і з написами прізвищ композиторів, які їм надіваю на голови. По черзі вони один одному дають запитання про  себе ( композитора, що вказаний на «короні»).
Запитання:
1. У якому столітті я жив ?
2. Чий національний композитор я?
3. Які музичні твори я написав? ( і т.п.)
7. Вокально-хорова робота. Виконання української народної пісні «Од Києва до Лубен».
  Створіть виконавський план пісні.
  Пригадайте ритмічний супровід до пісні, танцювальні рухи.
  Виконайте пісню виразно («як на концерті») з танцюваль­ними рухами та ритмічним супроводом.
б) хоровий спів. Робота над звукоутворенням, дикцією. Хоровий спів,  виконання групами. Гра на шумових музичних інструментах.
 (Перегляд відеоролика пісні «Од Києва до Лубен» у виконанні гурту «Зозуленька»)
8. Підсумок уроку.
  Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?
  Які почуття вона викликала? (використовуючи смайлики на дошці, діти коментують свої відповіді)
  Який музичний твір сподобався вам найбільше, зачепив ва­шу душу?
  Який висновок можна зробити щодо народної пісні, музики Й. С. Баха?
Музика Й. С. Баха — взірець гармонії: «У його музиці могут­ня сила. Вплив його музики не підлягає плинові часу і не залежить від нього» (Леонард Бернстайн).
«Доки живе наша пісня,
  Доти живе народ».
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.
9. Домашнє завдання. Слухати музику за власним вибором, підготувати розповідь про її особливості, втілені в ній почуття. Повторити музичні терміни «скерцо», «сюїта».

Опис власного досвіду

  В сучасний час новітніх технологій потребує виховання людини майбутнього, розкриття та розвиток творчих здібностей учнів, самостійного мислення та аналізу музичних творів, орієнтування в елементарних проблемно-побутових ситуаціях з використанням сучасних технологій. Тому в своїй роботі ставлю за мету:
·  Навчати учнів знати та володіти предметними компетентностями ;
·  Розвивати музичні здібності учнів, їх творчу активність;
·  Усвідомлювати  та аналізувати з ними музичні враження;
·  Збагачувати емоційний стан людини;
· Навчити учнів мислити самостійно, використовуючи набуті знання в життєвих ситуаціях. 
Тому вирішила в своїй роботі обрати тему самоосвітньої  проблеми: "Розвиток пізнавальної діяльності та творчості здобувачів освіти на уроках музичного мистецтва". Намагаюсь на кожному уроці ефективно організовувати колективну та індивідуальну роботу з учнями, враховуючи їх вікові, вокальні та психологічні особливості, використовуючи новітні технології.
     На мою думку, вчитель повинен бути своєрідним майстром, який своїми знаннями, душею та серцем, словом та діями плекає майбутніх творців. Уроки музики також  мають бути творчими, відображати специфіку предмета. Тому на своїх уроках підбираю цікаві, сучасні вокально-хорові вправи, музично-ритмічні вправи, музичні вікторини, розробляю власні творчі та інтерактивні завдання на платформі "Learning Apps", використовую тестові завдання на платформах "На урок", "Всеосвіта",  ігри "Композитори", "Концертне виконання", "Дерево мудрості" тощо.
   Специфікою уроку музики є різноманітність видів діяльності: слухання та аналіз музики, її виконання (спів, рухи), аналіз та співставлення музичних творів різних композиторів з картинами образотворчого мистецтва, творчість, теоретичне вивчення музичних понять, гра на елементарних дитячих музичних інструментах, виконання різноманітних інтерактивних завдань. Саме поєднання цих видів діяльності з дидактичною структурою визначає структуру уроку музики. 
 Структура уроку музики
Дидактична структура уроку
Види музичної
діяльності
Структурні компоненти уроку музики
Організаційний момент

Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Слухання музики
1.Музичне вітання із творчим завданням
Перевірка, оцінювання і корекція засвоєних раніше знань, умінь, навичок
Виконання музики

3. Бесіда, сприймання та характеристика музичних творів 
4.Розспівування, вокально-хорова робота
5.Робота над піснею( пофразне вивчення мелодії, звукоутворення, динамічні відтінки, чітка дикція тощо)
6.Емоційне виконання вивченої пісні
Відтворення і корекція опорних знань учнів
Виконання музики: музикування
7.Гра на елементарних   музичних інструментах. Виконання вправ 
Сприймання та осмислення, узагальнення та систематизація учнями
нових знань
Виконання музики: рухи


Творчість в галузі музика 


Теоретичне вивчення музичних понять
8.Рухи під музику: пластичне інтонування,диригування, інсценізація, гра

9.Музичні творчі та інтерактивні  завдання в "Learning Apps", тести 
10. Музична грамота 
Підсумки уроку, повідомлення домашнього завдання

11.Підсумки уроку, домашнє завдання

  Вибір форм роботи на уроці залежить, звісно, від теми. 
  Структура уроків музики в початкових класах та в основній школі відрізняються. Молодші школярі швидко втомлюється від одноманітної діяльності, у них невеликий об’єм довільної уваги, тому я застосовую різноманітні складові структури уроку.
  Учні підліткового віку потребують підвищеної уваги до голосів у мутаційний період, до швидкої втомлюваності організму. Водночас вони здатні довше зосереджувати увагу, абстрактно мислити.
   В своїй роботі створюю для кожного учня  оптимальні умови навчання, враховуючи інтелектуальні потреби. Для досягнення цієї мети використовую різноманітні форми та методи організації навчальної діяльності учнів, створюю атмосферу зацікавленості кожного учня на уроці, стимулюю учнів до висловлювання власних вражень, під час уроку використовую дидактичний матеріал, комп’ютерні технології, тестові, інтерактивні завдання різного рівня складності за вибором. Оцінюю діяльність учня не лише за кінцевим результатом, а й у процесі його досягнення.
  У своїй діяльності я використовую різнопланові типи уроків. Наприклад,
   Урок-концерт - бажано проводити в кінці семестру, навчального року.
    Є діти, які люблять керувати співом, грою на інструментах – юні диригенти також можуть брати участь у концерті. З учнів класу обирається спеціальне журі, яке оцінює і коментує якість виконання музики. На даних уроках виконавці знову зазнають радості творчості, проявляють  самостійність, уміння оцінити почуте та грамотно висловлювати свої судження.  Оцінюючи творчість учнів, треба бути вкрай тактовним, щоб не образити їх необережною реплікою.
   Урок-подорож можна проводити у різних варіантах. Іноді він вибудовується на відображенні в музиці картин природи. Наприклад, “Подорож по морях та океанах” передбачає слухання музичних творів відповідної тематики, виконанням пісень про море . За основу уроку можна взяти факт з біографії того чи іншого композитора, що подорожував по різних країнах. Учні мовби разом з ним “відправляються в подорож” і слухають музику, яку створив композитор. Деякі уроки корисно присвятити виникненню та розвиткові певного музичного жанру – школярі “мандрують” по різних епохах і країнах, слухаючи і виконуючи відповідні музичні твори.
  Одним із важливих методів, які використовую на уроках,- є гра. Вона розвиває інтерес до предмету, викликає зацікавленість, натхнення, розвиває творче мислення в учнів.
   Гра «Концертне виконання». Серед учнів класу вибирається:
1. Диригент – із класу вибирається один учень «кращий диригент», який  керує виконавцями під час „концертного виконання твору”.
2.Ударна група оркестру ( виконують ритмічний супровід на дитячих музичних інструментах до приспіву),
3. Співаки виконують виразно, з почуттям пісню.
4. Художники демонструють власні малюнки до пісні.
   Інструментальні імпровізації пов’язані з використанням найпростіших дитячих музичних інструментів, які використовуються для ритмічного супроводу  сучасних пісень, музичних казок.
  Також після прослуховування музики використовую музичну вікторину для закріплення  музичної пам’яті учнів. В програмі "Learning Apps" учні виконують інтерактивні вправи, шукаючи відповідності картинки танцю та його назву (  гопак, лезгинка, мазурка і т.д.)
  Для перевірки та оцінювання раніше набутих знань, умінь, навичок для стимулювання пізнавальної активності учнів розробляю тестові завдання на підсумкових, узагальнюючих уроках. Вважаю,що при оцінюванні навчальних досягнень учнів, вчителю обов'язково враховувати різні можливості дитячого голосу, музичної пам'яті, слуху, звертати увагу на активність учня на уроці, володіння предметними компетентностями.
   У практиці навчання учнів часто використовую роботу в групах, що дозволяє не тільки сприяти розвитку творчого характеру діяльності учнів, а й розв’язувати питання щодо співпраці та обговорення. Наприклад, у 4 класі під час закріплення нових музичних понять використовую гру „Музична скринька”. З кожної групи вибирається 1 учень, який з „Музичної скриньки” знаходить визначення одного з музичних понять, яке повинні обговорити в групі та розповісти все про нього.
  Один із способів зацікавлення учнів при вивченні музичних творів, ознайомлення їх із життєвим та творчим шляхом композиторів минулих століть та сьогодення, застосовую метод особистісної музичної презентації В цьому допомагає "You tube", створення презентацій в "Power Point". Даний метод поділяється на 2 етапи:
·        самостійна підготовча робота учня вдома;
·        презентація набутих знань у колективі однолітків у класі.
   На першому етапі учням пропоную самостійно підібрати факти біографії та з музичних надбань композитора (доповнити їх репродукціями картин, віршів із художньої літератури).
  На другому етапі учень презентує перед однокласниками свої знання, дії, почуття, думки щодо обраних музичних творів. Завдяки зв’язку, що утворюється між учнями класу, кожен набуває досвіду музичного і колективного спілкування.
 Для стимулювання пізнавальної активності учнів пропоную кожному вести спеціальну сторінку в  зошиті – Музичний словничок”. Тут  учні записують нові поняття музичних термінів , які потім використовують у своїх виступах, відповідях.    
  В подальшій роботі над розвитком, відчуттям ритму, темпу звертаюсь до гри „Ритмічні вправи” або ритмографіка.  Проплескую різні ритмічні послідовності, а учні як відлуння, повинні повторити їх . Ця гра є не лише дзеркальним відображенням ритму, але й продовженням заданого ритму.
Ще цікаву ритмографіку, які із задоволенням виконують учні, знаходжу на "You tube" каналі, пропоную повторити заданий змішаний ритм  https://www.youtube.com/watch?v=FE1UPo2E50s&t=59s, гра на стаканчиках https://www.youtube.com/watch?v=NRILFXlwddc&t=60s
  На одному із етапів уроку – слухання музичного твору даного композитора – застосовую гру „Дерево мудрості”. Учні слухають ролик із "Музичного каналу" про життя і творчість композитора, створюють запитання щодо почутого та „створюють” їх на „Дереві мудрості”. Кожен вибирає з дерева запитання "листочок", читає та обговорює у групах. Інші оцінюють запитання та відповіді.
  Під час викладання музики у молодших класах виконую з учнями різноманітні рухи під музику – пісні-ігри, пісні-забавки („Печу-печу хлібчик”, „Равлику-Павлику”, „Два півники”, „По гриби” із збірника „Весняночка” В. Верховинця), в яких дитина рухами наслідує характерні рухи людей, тварин, птахів і т. д. Це приносить їм задоволення і радість, відповідає їхнім віковим особливостям.
  Особливо цікавим є для дітей 1-4 класів виконання різноманітних руханок із "Youtube" : "Булька" https://www.youtube.com/watch?v=ld__dVatHiE , "Чіку-ріку"  https://www.youtube.com/watch?v=WE1EsSuhCd8 , "Раз, два, три"  https://www.youtube.com/watch?v=CqOr8xqBiK4. Для учнів 5-7 класів пропоную виконати більш сучасні руханки "Стефанія" https://www.youtube.com/watch?v=ZoooOCGWIj8 , "А ти готовий?" https://www.youtube.com/watch?v=Jl-L-zHQP2A
   
Ефективною роботою на уроках музичного мистецтва є групова робота, що дає змогу кожному учню висловити свою думку, емоції, дізнатись в процесі обговорення щось нове, цікаве. Наприклад, клас поділяється на групи:
1)  «музикознавці», які повинні обговорити характер мелодії, темпові зміни, розвиток динамічних відтінків, жанр музичного твору;
2)«художники», що обговорюють яку б намалювали картину, використовуючи палітри, відтінки;
3)«композитори» прогнозують перед прослуховуванням, яку напишуть музику.
        Гра «Композитори». Із класом співаємо музичне вітання із 1 музичної фрази:  «Добрий день вам, діти! Будемо співати…»
  Кожна група створює свій літературний текст, мелодію, ритм музичного вітання. Потім обговорюють, демонструють, визначають кращі варіанти. Виконання музичних вітань передбачає різні варіанти поєднання сольного, ансамблевого та хорового співу.
   Домашні завдання коректую відповідно до віку, теми уроку, намагаюсь давати різноманітні. Основні з них:
- виконати тренувальні вправи в "Learning Apps";
- створити презентацію;
- переглянути  в "Youtube" балет, оперу, рок-оперу тощо, вміти проаналізувати музичний твір;
- створити ритмічну вправу, записати її графічно;
- вивчити, записати на відео пісню;
- створити колаж під враженням музики, яку слухали на уроці;
- протягом тижня уважно слухати музичні канали, записати та скачати музичні твори, пісні, які сподобались і запам’ятались, щоб потім продемонструвати їх у класі;
- пропоную гру „ реклама” – прорекламувати дану музику на уроці;
- гра „збір колекцій” -  збір музичних термінів, творів композиторів, образів, пісень, творів певної музично-естетичної тематики;
     - - створити учням обкладинку до  прослуханого на  уроці   музичного твору;
- написати цікаве оголошення, зробити цікаву рекламу музичного твору, 
  прослуханого на уроці.

  На мою думку, вчитель повинен органічно поєднувати різноманітні форми спілкування учнів з музики, використовуючи інноваційні комп'ютерні технології. Адже кожна дитина, залежно від своїх музичних здібностей та вподобань, може відчути задоволення та радість від цього з найпрекрасніших видів мистецтва. 

Музичні інструменти

Зимові свята

Танці

Жанри українського народного танцю

Стилі музики

Музичні інструменти